Najlepszy przyjaciel
Członek rodziny
Oddany na zawsze

OWCZAREK NIEMIECKI – ODWAŻNY I RODZINNY

OPIS OGÓLNY

Owczarek niemiecki jest bardzo silnym, odważnym, czujnym, energicznym, łatwo adaptującym do nowych sytuacji i kochającym zabawę psem. Jest lojalnym i opiekuńczym towarzyszem rodziny, będzie dobrym obrońcą i strażnikiem. Jest to jedna z najbardziej inteligentnych ras psów na świecie – może wykonywać prawie każdą pracę czy zadania.

HISTORIA RASY

Rasa owczarek niemiecki powstała w XIX wieku na terenie Niemiec, w miejscowości Karlsruhe, kiedy kapitan Max von Stephanitz i inni hodowcy opracowali elastycznego i posłusznego psa, który mógł być używany do celów wojskowych i pracy w policji. Krzyżowali długowłose, krótkowłose i szorstkowłose lokalne psy pasterskie i gospodarskie z Wirtembergii, Turyngii i Bawarii.

Pierwsze długowłose owczarki niemieckie zostały zaprezentowane w 1882 roku w Hanowerze a krótkowłosa odmiana – w 1889 roku w Berlinie. W kwietniu 1899 roku Max von Stephanitz założył klub – Verein für Deutsche Schäferhunde (Towarzystwo Owczarka Niemieckiego), a pierwszym zarejestrowanym owczarkiem niemieckim został pies Horan.

Pierwsze owczarki niemieckie pojawiły się w Stanach Zjednoczonych w 1907 roku i w 1908 roku American Kennel Club (AKC) uznał rasę. United Kennel Club (UKC) uznała owczarki niemieckie w 1924 roku.

Dziś jest to jedna z najbardziej popularnych ras i może być używana jako pies policyjny – wojskowy, jako pies przewodnik czy asystent, pies poszukiwawczy i ratowniczy, pies w służbie granicznej (praca węchowa), pies pasterski a przede wszystkim jako pies towarzysz.

TEMPERAMENT

Owczarek niemiecki jest nieustraszony, czujny, wesoły, posłuszny, pewny siebie, bardzo lojalny i inteligentny. Rasa ta uwielbia spędzać czas ze swoimi rodzinami, może być ostrożny i nieufny w stosunku do obcych. Owczarek niemiecki ma bardzo silny instynkt obronny, co czyni go wyśmienitym psem obronnym czy stróżującym. Generalnie pies kocha dzieci i jest wspaniałym psem rodzinnym, ale trzeba go wcześnie socjalizować i odpowiednio szkolić – w innym przypadku owczarek może stać się agresywny. Rasa ta wymaga inteligentnego, aktywnego i dominującego właściciela.

Owczarek niemiecki jest bardzo terytorialny i może zachowywać się agresywnie w stosunku do obcych ludzi czy zwierząt, które wejdą w jego terytorium. Jednak wyszkolony pies będzie w stanie dogadać się z innymi psami i innymi zwierzętami (nawet z kotami), zwłaszcza z Twoimi domowymi.

ZDROWIE

Owczarek niemiecki to zdrowy pies – przy odpowiednim dbaniu o dietę, zapewnieniu zdrowej dawki ruchu i ćwiczeń, regularnych kontrolach u weterynarza – osiąga wiek około 13 lat.

Najczęstsze problemy zdrowotne dla tej rasy to:

 • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych;
 • przerost gruczołu krokowego (prostata);
 • zmiany alergiczne;
 • gnilec;
 • psy tej rasy przejawiają średnie ryzyko do wystąpienia skrętu żołądka;
 • enostoza – młodzieńcze zapalenie kości;
 • nowotwory;
 • niewydolność trzustki;
 • problemy ze wzrokiem;
 • zespół Cushinga;
 • padaczka;
 • problemy z sercem;
 • łojotok;
 • choroba von Willebranda;
 • głuchota;

PIELĘGNACJA

Owczarek niemiecki nie wymaga zbyt wiele pracy przy pielęgnacji. Należy szczotkować i wyczesywać martwy włos psa dwa razy w tygodniu (częściej, gdy pies linieje) i kąpać go raz lub dwa razy w roku (w czasie linienia). Trzeba przyciąć pazury (gdy jest to potrzebne), myć zęby i czyścić uszy. Zabiegów pielęgnacyjnych warto owczarka nauczyć jak najwcześniej – od szczeniaka – zagwarantuje to nam, że dorosły pies będzie podczas tych zabiegów spokojny.

SZKOLENIE

Owczarek niemiecki jest bardzo inteligentny i łatwo poddaje się tresurze. Bardzo ważne jest, aby rozpocząć socjalizację i szkolenie psa od bardzo wczesnego wieku. Rasa ta może być przeszkolona do niemal każdego zadania, sportu lub pracy, który pies może wykonywać. Przewodnik musi być twardy, konsekwentny i spokojny by pies zrozumiał, że właściciel jest liderem. Zacznij trening posłuszeństwa od szczenięcia – pomoże to uniknąć problemów z agresją u dorosłego psa.

AKTYWNOŚĆ – SPĘDZANIE CZASU

Owczarek niemiecki jest bardzo aktywną rasą pracującą, cechującą się dużą wytrzymałością – potrzebuje ciągłych wyzwań fizycznych a przede wszystkim psychicznych. Codzienne ćwiczenia muszą obejmować długie i energiczne spacery lub bieganie na smyczy. Rasa ta uwielbia wysiłek fizyczny w połączeniu z treningiem. Owczarek niemiecki sprawdzi się jako kompan joggingu, pływania czy jako towarzysz pieszych wędrówek. Uwielbia sporty, z chęcią zaaportuje frisbee czy ulubioną piłkę. Owczarek niemiecki poradzi sobie doskonale podczas zawodów IPO (pies obronny), agility, obiedence.

Jeśli owczarek niemiecki będzie miał zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu i ćwiczeń bez najmniejszego problemu odnajdzie się nawet w małym mieszkaniu. To nie jest rasa która nadaje się do życia w kojcu czy budzie – musi być aktywnym członkiem rodziny.